Periodontoloji (Dişeti Tedavisi)

Dişler, sindirime ve konuşmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, bakımlarının aksatılması asla doğru değildir. Bakımsızlık nedeniyle çeşitli hastalıklar oluşur ve diş kayıpları meydana gelebilir. Diş kayıplarının önemli nedenleri arasında da, dişeti hastalıkları ve dişleri destekleyen diğer dokuların zarar görmesi vardır. Eğer dişeti ve dişi destekleyici dokularla ilgili rahatsızlık belirtileri dikkate alınmaz ve tedavisine başvurulmazsa, diş kayıpları hızlanabilir.

Periodontoloji, dişeti hastalıklarının tedavisiyle ilgilenen bölümdür. İltihaplar ve dişetine dair tüm rahatsızlıkların tespiti ve tedavi sürecinin belirlenmesini sağlar. Erken teşhis halinde, dişeti hastalıkları için uygulanan tedaviler daha başarılı olabilir. Bu nedenle dişeti hastalıklarına işaret eden belirtileri ifade edelim.

  • Diş fırçalandığında kanama medyana gelebilir. Bu dişetleriyle ilgili bir hastalığın işaretidir.
  • Şişen ve aşırı hassasiyete sahip dişetlerinde de hastalık vardır.
  • Dişetlerinin dişlerden ayrılmaya başlaması hastalıkla ilgilidir.
  • Dişetlerinde medyana gelen akıntılara dikkat edilmesi lazımdır.

Bunlar ve bunlar gibi değişik belirtiler meydana gelebilir. Böyle bir durumla muhatap olunması halinde diş hekimliğine başvurmak, dişeti sağlığının korunması ve diş kayıplarının önüne geçebilmek adına önem arz ediyor. Dişetlerindeki çekilmelerin ileri derecelere varması halinde, tüm dişlerin kaybedilebilmesi mümkündür. Böyle bir durumda ise, genç yaşta takma dişlerle muhatap kalmak zorunda kalınabilir.