Oral Diagnoz ve Radyoloji

      Ağız ve diş sağlığını ilgilendiren tüm dokuların (diş, diş eti, çene kemikleri, yanak-damak gibi çevre dokular vb.) çeşitli yöntemlerle fonksiyonel ve estetik açıdan değerlendirilip, gerekli tedavilerin planlandığı ve hastaya sunulduğu diş hekimliği alanıdır. Hastalarımız şikayeti veya beklentisi ile kliniğimize ilk başvurduğunda, Bozok Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğindeki deneyimli ve uzman hekimlerimiz tarafından öncelikle genel ağız ve diş sağlığı muayenesi gerçekleştirilir. İhtiyaç duyulması halinde radyolojik teşhiş yöntemlerinden de yararlanılır. Hekimin gerekli gördükleri ve hastanın beklentileri ışığında ideal tedavi planlamaları çıkarılır ve hastaya sunulur.

Teşhis ve tedavi sürecinde en çok başvurulan radyolojik çekim yöntemlerinin başında panaromik ve periapikal röntgenler gelmektedir. Panoramik röntgenler; gömülü durumdaki ve ağızda sürmüş olan dişlerin tamamı ile çene kemik yapısı hakkında bilgi verir. Ağız içi bakıldığında direkt gözükmeyen çürük-kist-tümör tespitinde, kök kanal tedavisi ile bazı cerrahi uygulamalar ve kontrol amaçlı muayenelerde tercih edilir. Periapikal röntgenler ise şikâyet veya işlem bölgesinin daha detaylı görüntüsünü aktaran radyolojik uygulamalardır. Büyük kist veya tümörlerin varlığı ya da kemik durumunun detaylı incelenmesi gereken bazı implant vakalarında ayrıca dental tomografi yöntemine de başvurulabilmektedir.

Başarılı bir tedavi süreci için doğru teşhiş ve planlama son derece önemlidir. Bozok Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğindeki uzman ve deneyimli hekimlerimizden randevu alarak sağlıklı ve estetik bir ağız için gerekli olan işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.