Laminate Veneer

Bozok Diş Polikliniği > estetik > Laminate Veneer

Laminate Veneer

     Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı uygulamalarında sıkça tercih edilen ‘’Laminate Veneer’’ ler, sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği restorasyonlardır. Sadece, dişin ön yüzeyinde 0.3-0.7 mm’lik inceltme yapılır. Bazı durumlarda diş üzerinde aşındırma yapılmaya gerek duyulmaz. İstenen ebat, renk ve formlarda hazırlanan, 0.5-0.7 mm arasında değişen kalınlıktaki porselen kaplamalar dişin aşındırma yapılan ön kısmına yerleştirilir.

Bozok Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, alanında uzman hekimler eşliğinde, bireyin estetik ihtiyaçları ve mevcut ağız durumu doğrultusunda şekillenen tedavi planı ile hastalarına sağlıklı ve estetik gülüşler kazandırmaya devam etmektedir.

Laminate Veneerler Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Ön bölge dişleri arasındaki aralıkların (diastema) kapatılmasında
  • Çeşitli nedenlerle oluşmuş ve diş beyazlatma işlemi ile düzeltilemeyen dişteki renk değişimlerinde
  • Şekil ve duruş anomalilerinde
  • Kısa kron boyuna sahip dişlerin uzatılmasında
  • Kısacası estetik olarak hastayı rahatsız eden birçok durumunda kullanılabilir ve hastaya memnun olduğu estetik gülüş kazandırılır.

Laminate Veneerler Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Laminate veneer porselenler çok ince yapılıdır. Bu yüzden diş sıkma (bruksizm) alışkanlığına sahip hastalarda uygulanamaz. Diş eti durumu kötü veya kapanış bozukluğuna sahip hastalarda kullanımı tercih edilmez.

Laminate Veneerler Avantajları nelerdir ?

Minimal invaziv tedavi şeklidir, diş üzerinde minimum madde kaldırımı ile yapılan işlemlerdir. Diş yüzeyindeki ve dişler arasındaki olumsuz görünümü düzenler. Sigara ve kahve kullanımı sonucu oluşan renklenme/lekelenmelere karşı dayanıklıdır. Porselenin ışık geçirgenliği özelliği sayesinde altındaki dişin rengini yansıtacağından doğal bir görünüm sağlar. Yeterli ağız bakımı ve rutin hekim kontrolü eşliğinde uzun ömürlü kullanıma sahiptir.

Bozok Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğindeki uzman hekimlerimizden randevu alarak, laminate veneerler ve estetik gülüş tasarımı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.